Zaměstnanci
Interní aktuality
16.09.24 Nabídka pro prváky: Doplňkové semináře z matematiky a fyziky, které vás dostanou „do formy“
Nastoupili jste do prváku a potřebujete vylepšit své znalosti matematiky a fyziky? Máme pro vás nabídku seminářů, které vás během deseti týdnů „dostanou do formy“.
31.08.24 Soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách
Cílem soutěže je ocenit autory nejlepších diplomových prací se zaměřením na materiálové vědy, podaných k obhajobě v rámci zimních a jarních termínů státních závěrečných zkoušek, a tím podpořit jejich snahu aplikovat nabyté vědomosti v praxi a vyzdvihnout inovativní postupy. Ceny jsou určeny i pro vedoucí prací.
Prezentační aktuality
Špička českého výzkumu v oblasti autonomně řízených dronů postoupila do finále soutěže v Německu. Tým z FEL ČVUT a Fly4Future prokázal nejvyšší stupeň autonomie
Společnost Fly4Future, oficiální spin out ČVUT, postoupila ve spolupráci se Skupinou multirobotických systémů z Fakulty elektrotechnické ČVUT (dále jen MRS FEL ČVUT) do finále soutěže SPRIND Funke Fully Autonomous Flight. Od 16. do 20. září 2024 na letecké základně Erding v Německu změří český tým své síly s dalšími osmi týmy z celého světa. Soutěžním úkolem je vyvinout dron, který bude v náročných podmínkách schopen zcela autonomně a bez použití GPS doletět na danou pozici, vyzvednout zde předmět a přenést ho do bezpečí.
Tým eForce Prague Formula zakončil úspěšnou sezónu ve velkém stylu - vítězstvím v bezpilotní kategorii soutěže v Itálii
Tým eForce Prague Formula z ČVUT letos prokázal, že v bezpilotní kategorii soutěže Formula Student nemá konkurenci!
V zářijovém klání Formula SAE Italy dosáhl zlata jak v bezpilotní (DV) kategorii, tak ve skupině elektrických a zároveň
bezpilotních formulí (EV + DV). V samotné elektrické kategorii se pak tým probojoval na páté místo. Tým tak vydařeně
zakončil celkově úspěšnou sezónu - dařilo se mu totiž i na předchozích třech soutěžích.
Robotický LEGO seminář se blíží. Přinese tipy jak ozvláštnit výuku na SŠ
Inspiraci i praktické příklady jak zpestřit výuku stavebnicemi LEGO® MINDSTORMS® Education NXT a LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 získají účastníci a účastnice Robotického LEGO semináře na FEL ČVUT. Kurz cílí primárně na středoškolské vyučující. Bezplatný seminář se uskuteční 4. až 5. října v místnosti KN:E-s109 v budově FEL na Karlově náměstí v Praze.
ČVUT, Univerzita Karlova, Univerzita Palackého, Masarykova univerzita, ČTK a Demagog.cz získaly grant 175 milionů korun na vývoj a využití nástrojů AI pro boj s dezinformacemi
Projekt CEDMO 2.0 NPO, financovaný Ministerstvem průmyslu a obchodu z Národního plánu obnovy, spojuje přední české univerzity a vybrané partnery s cílem zvyšovat odolnost české společnosti proti dezinformacím. Částka 175 milionů korun podpoří vývoj a využívání nástrojů umělé inteligence odhalující manipulativní tvrzení ve veřejném prostoru či zvyšování digitální a mediální gramotnosti. Hlavním řešitelem je České vysoké učení technické v Praze, podílet se na něm budou experti na AI z kateder kybernetiky a počítačů Fakulty elektrotechnické a z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT.
Iniciativa AI Tinkerers dorazila ze Silicon Valley na ČVUT. Vytvoří prostor pro setkávání vědců i nadšenců do umělé inteligence
AI Tinkerers je zastřešující název pro koncept pravidelných setkávání odborníků, kteří se ve své práci zabývají umělou inteligencí, ale i nadšenců z řad bastlířů. Iniciativa vznikla v roce 2023 v Seattlu jako komunita technických expertů, kteří vyvíjejí aplikace založené na strojovém učení, například na velkých jazykových modelech (LLM) a generativní AI. Rychle se rozšířila přes Silicon Valley po celých USA i jinde ve světě. Pravidelné setkávání těchto odborníků má podpořit experimentování, sdílení znalostí a budování dalších inovací v oblasti umělé inteligence. V Praze nyní vznikla její česká odnož, kterou zakládá prg.ai ve spolupráci s Insane Business Ideas a laboratoří LIMESS, působící na katedře ekonomiky, manažerství a humanitních věd Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Experti z FEL ČVUT spolupracují na projektu "České cesty do vesmíru". Přispějí přístrojem pro věrnou simulaci komunikace s posádkou i vylepšením palubního systému
Vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) se zapojili do národního projektu Česká cesta do vesmíru, který má posílit zapojení Česka do globálních vesmírných aktivit a podpořit tuzemskou vědu a průmysl v oblasti kosmických technologií. Za FEL ČVUT spolupracují vědci a studenti z katedry telekomunikační techniky, z katedry počítačové grafiky a interakce a z katedry fyziky. FEL se také podílí na akci, která vypukne 6. září v Little Moon City (LMCP) na ČVUT v Dejvicích – simulované misi na Měsíc PROMISE s majorem Alešem Svobodou, bojovým pilotem a záložním astronautem Evropské kosmické agentury.
Foto1: Petr Neugebauer
Foto 2: Petr Lukšan
FEL ČVUT zpřístupní Santiniho kapli v rámci Dnů evropského dědictví
Návštěvníci akce „Dnů evropského dědictví“ budou moci poprvé navštívit Santiniho kapli, která se nachází v areálu Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze na Karlově náměstí. Kaple božího hrobu na Zderaze bude přístupná veřejnosti v pondělí 9. září od 13 hod do 18 hod a v úterý 10. září od 9 hod do 16 hod.
Jak být lepší vyučující? Podzimní série setkání na FEL ČVUT začíná 13. září
Již 13. září 2024 proběhne první z osmi neformálních setkání učitelů ČVUT na Fakultě elektrotechnické, kteří se chtějí vzájemně podělit o své zkušenosti s výukou. Cílem těchto besed bude nabídnout platformu pro propojení podobně smýšlejících vyučujících, ale i pomoci začínajícím učitelům. Organizátoři chtějí vytvořit ideální místo, kde budou zkušenosti proudit nejen horizontálně, ale i vertikálně (mezi „staršími“ akademiky a studenty) a bude možné zde kriticky diskutovat o různých aspektech výuky. Vítán bude každý, kdo se aktivně podílí na výuce a chtěl by se připojit do otevřené diskuse.
Studenti FEL ČVUT s přehledem zvítězili v soutěži autonomních vozidel v Torontu. O své know-how se rozdělí v Praze na mezinárodním kurzu
Úspěšné léto zažil tým katedry řídicí techniky z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Poté, co zdejší studenti získali s velkým náskokem první místo v soutěži autonomně řízených vozidel, která se od 10. do 12. července 2024 konala v rámci American Control Conference v Torontu, padlo rozhodnutí založit na FEL ČVUT nový intenzivní vzdělávací kurz s mezinárodní účastí. „Díky soutěži jsme si uvědomili, že minimálně 38 světových univerzit by ocenilo know-how v oblasti řídicích systémů, které se vyučuje v Praze, tedy specificky řízení jízdní dynamiky a její roli v autonomních vozech. Proto jsme zahájili přípravu intenzivního mezinárodního kurzu na toto téma od roku 2025, a to ve dvou verzích - akademické pro studenty a učitele univerzit a průmyslové pro odborníky z firem" říká docent Tomáš Haniš z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.
Tým eForce Prague Formula získal bronz na prestižní soutěži Formula Student Germany
Tým eForce Prague Formula dosáhl mimořádného úspěchu na letošní soutěži Formula Student Germany (FSG), jedné z nejprestižnějších inženýrských soutěží na světě. Tým se umístil na třetím místě v celkovém hodnocení a zároveň má bronz v prestižní kategorii Engineering Design Event (EDE).
Foto: FSG - Max
Vstupní hala budovy FEL ČVUT v Dejvicích projde modernizací. Vchod je dočasně uzavřen
V týdnu od 26. srpna začne rekonstrukce vstupních prostor Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze - Dejvicích. Kvůli úpravám, jejichž součástí je i instalace turniketů, bude dočasně uzavřen hlavní vchod z ulice Technická.
Výzkumníci z Malajsie navštívili na FEL ČVUT své doktorandky
Zatímco si většina studentů užívá prázdniny, na Fakultě elektrotechnické ČVUT je živo i v létě. Výjimkou není ani katedra elektrotechnologie, která minulý týden přivítala návštěvu z Malajsie. Profesoři Yew Hoong Wong a Mohd Faizul Bin Mohd Sabri působící na Universiti Malaya do Prahy přijeli jako zahraniční školitelé specialisti doktorandek Ing. Markéty Klimtové a Ing. Ivy Králové, jejichž školitelem na FEL je prof. Karel Dušek.
Nový objev ve světě polovodičů: Vědci z FEL ČVUT a německých institucí potvrdili existenci další modifikace uhlíku
Vyznačuje se vysokou vodivostí a současně má vlastnosti izolantu. Nově objevený materiál by mohl v budoucnu nahradit nyní běžně užívané polovodiče, jako je křemík či germanium, a otevřít dveře do světa tzv. uhlíkové elektroniky. Existenci další modifikace uhlíku se podařilo prokázat týmu výzkumníků z Fakulty elektrotechnické ČVUT, Technické univerzity v Berlíně, výzkumného centra Helmholtz-Zentrum Berlin a společnosti Element Six GmbH.
Experti z FEL ČVUT pomáhají Úřadu vlády v oblasti kyberbezpečnosti
Školení bezpečného chování na internetu pro zaměstnance, vstupní analýzy IT systémů, ale i zapojení studentů do dlouhodobých stáží – to vše přinesly první měsíce spolupráce mezi Úřadem vlády České republiky a Fakultou elektrotechnickou ČVUT. Cílem spolupráce je zvýšení informační bezpečnosti vrcholného státního úřadu.
Tým eForce zvítězil v autonomní kategorii na závodech v Mostu
Další do sbírky úspěchů si připsal tým eForce Prague Formula. Na domácím závodu FS Czech, který se od 5. do 10. srpna konal na polygonu v Mostu, eForce se svou elektroformulí zvítězil v autonomní kategorii. "A v pilotované kategorii se umístil na krásném 12. místě z celkových 47 týmů," sdělil Jakub Kaplický, který má v eForce na starost propagaci týmu. Studentský tým eForce už v červenci bodoval také v závodech na Red Bull Ringu u Spielbergu v Rakousku.
Kalendář akcí
17.09.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Zagroz Abdulkhaliq Aziz)
17.09.2024
Obhajoba disertační práce (MSc. Mohammed A. Abdulhameed Elfiky)
23.09.2024
Cybersecurity Implementation on Chip
23.09.2024
Obhajoba disertační práce (RNDr. Hana Šustková)
26.09.2024
Kybernetický raut 2024
26.09.2024
doc. F. Grygar: Niels Bohr známý i neznámý [Fyz. čtvrtek]
27.09.2024
O čem bude můj další projekt?
03.10.2024
dr. V. Hruška: Objevování fyzikálních zákonů z dat [Fyz. čtvrtek]
04.10.2024-05.10.2024
Robotický LEGO seminář pro středoškolské učitele
07.10.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Jan Spáčil)
08.10.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Jaromír Janisch)
09.10.2024
Profesorská přednáška (doc. Ing. Miroslav Bureš, Ph.D.)
09.10.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Jan Chvojka)
09.10.2024
Profesorská přednáška (doc. Ing. Jiří Bittner, Ph.D.)