Zaměstnanci
Interní aktuality
04.11.24 Barrande Fellowship programme 2025
Prezentační aktuality
Velké finále Qminers Quant Hackathonu 2024 zná své vítěze
Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze (FEL ČVUT) a společnost Qminers s hrdostí oznamují úspěšné zakončení třetího ročníku Qminers Quant Hackathonu. Soutěž přilákala nejbystřejší studenty VŠ a SŠ se zálibou v matematice a strojovém učení. 20 týmů ze 104 přihlášených se probojovalo až do ostrého jednodenního finále, aby předvedly své dovednosti v intenzivním a soutěživém prostředí. Vítězem je tým z FIT ČVUT/FIS VŠE, druhé místo obsadil student z FEL ZČU a třetí místo získal tým z FIS VŠE.
Přijměte pozvání na habilitační přednášku Ing. Vojtěcha Petruchy, Ph.D.
Zveme vás na přednášku a obhajobu habilitační práce Ing. Vojtěcha Petruchy, Ph.D., na téma „Aplikace precizních senzorů
magnetického pole“ (Applications of precise magnetic sensors), která se uskuteční
ve středu 11. prosince 2024 od 13:00 hod v místnosti T2:D3-209
na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Můžete ji sledovat i online prostřednictvím našeho YouTube kanálu.
Projekt ROBOPROX: Týmy z FEL vyvíjí technologie pro nejmodernější průmyslovou výrobu
Vývoji nových robotických a AI technologií pro budoucí využití v průmyslu se věnují týmy z FEL ČVUT zapojené v projektu ROBOPROX. Rozsáhlý projekt financovaný Ministerstvem školství ČR celkem více než 467 miliony korun začal v letošním roce a výzkum na FEL podpoří přes 150 milionů korun. Projekt vede ČVUT a spolupracují na něm také Vysoké učení technické v Brně, Západočeská univerzita a Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava. Na ČVUT se mu vedle FEL věnují i týmy z Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, Fakulty strojní, Fakulty informačních technologií a Fakulty stavební. Podívejte se, jaká konkrétní témata v ROBOPROX řeší vědecké týmy z naší fakulty.
Tomáš Báča získal prestižní grant GA ČR Junior Star. Ve svém projektu bude řešit navigaci dronů budoucnosti
Granty JUNIOR STAR, které 31. října 2024 udělila Grantová agentura České republiky (GA ČR), mají podpořit excelenci u začínajících vynikajících vědců. Svůj projekt základního výzkumu, od kterého se očekává, že bude mít nezanedbatelný vědecký dopad ve světovém měřítku, bude moci díky tomu během následujících pěti let financovat Ing. Tomáš Báča, Ph.D. z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.
Jiří Janota z FEL ČVUT získal druhé místo v soutěži IT SPY. Porota ho ocenila za zmapování včelí plástve robotem
Finále prestižní soutěže IT SPY opět přineslo úspěch pro studenta Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Na druhém místě se umístil Ing. Jiří Janota, doktorand katedry počítačů FEL ČVUT, který zároveň působí v Centru umělé inteligence FEL ČVUT. Ocenění získal za diplomový projekt Mapování včelí plástve robotem, který je součástí mezinárodního výzkumu přirozeného chování včel.
Haló telefone, mám "parkinsona"?: Unikátní aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky hovoru
Pár minut telefonního hovoru – tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum, 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění, která je u Parkinsonovy nemoci zásadní. Pokud se chorobu podaří zachytit v raném stadiu, mohou lékaři nasadit cílenou terapii, která umí postup jinak nevyléčitelného onemocnění zpomalit.
Jak se vyznat v algoritmech pro kvantové počítače? Odpověď nabízí přehledová studie FEL ČVUT publikovaná v prestižním Nature Reviews Physics
Kvantové technologie zažívají boom. Spolu s ním také výrazně roste počet odborných publikací, které tuto technologii zkoumají. Od stostránkových článků přiznávajících, že algoritmy bude možné nasadit nejprve za deset let, až po třístránkové zprávy oznamující zdařilou implementaci algoritmů, avšak s velmi omezenými výsledky. Jen málo odborných článků splňuje obojí, a tak je i pro řadu odborníků náročné se zorientovat v problematice algoritmů pro kvantové počítače. Tuto mezeru se snaží zaplnit nová přehledová studie Jakuba Marečka z Centra umělé inteligence FEL ČVUT a dalších 44 autorů z univerzit i soukromého sektoru. Studii s názvem "Výzvy a příležitosti v kvantové optimalizaci" otiskl renomovaný magazín Nature Reviews Physics.
Přijďte strávit Mikuláše se svými BIO spolužáky a učiteli
Mikuláš (5.12.2024) se na FELu ponese v duchu tradičního Zimního biomedicínského dne. Všechny studenty, učitele a zájemce o BIO obor tímto zveme na příjemné neformální setkání.
Magisteřstí studenti programu BIO navštívili veletrh Medica a RWTH Aachen
Studenti druhého ročníku magisterského studia programu BIO se v půlce listopadu vydali na exkurzi na partnerskou univerzitu RWTH Aachen a veletrh Medica v Düssledorfu.
Výzva pro akademickou obec FEL ČVUT: Pomozme našemu studentovi vybrat potřebnou částku na operaci v Německu
Jaroslavovi, který studuje program Elektrotechnika, energetika a management, byl v lednu diagnostikován zhoubný
nádor. I přes náročnou onkologickou léčbu, včetně nepodařené operace, zvládl úspěšně dokončit letní semestr 1. ročníku
magisterského studia. Specializuje se na management energetických soustav.
Objevte svět špičkových technologií na FEL ČVUT! Během dne otevřených dveří uvidíte AV studio, laboratoře pro vývoj AI, mobilních sítí i dílnu, kde vznikají úspěšné formule
Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechnické ČVUT vypukne už v pátek 29. listopadu, a i tentokrát bude program, jak v Dejvicích, tak na Karlově náměstí stát za to. Naši vyučující a studující provedou návštěvnictvo sedmičkou bakalářských studijních programů, ale nakouknete i do výzkumů nejmodernějších technologií na FEL. Zvažujete studium na FEL? Tak se na DOD přihlaste on-line co nejdříve. Počet míst je omezený.
Vstup hlavním vchodem přes turnikety na kartu nebo čip bude zprovozněn od 2. prosince 2024
Vážení,
od pondělí 2.12.2024 bude zprovozněn hlavní vstup do budovy přes turnikety na zaměstnanecké a studentské karty nebo čipy. Na veřejné akce, jako je Den otevřených dveří, Fyzikální čtvrtky a Noc vědců, bude zachován volný vstup. Do 8.12.2024 včetně mají studenti možnost vstupovat do budovy i bočním vchodem A4 z ulice Šolínova.
Návštěvy do budovy je nutné zaregistrovat přes formulář Registrace návštěvy v budově FEL. Na základě registrace bude návštěvě na vrátnici zapůjčena hostovská karta.
Lenka Vožická, vedoucí TPO
Místo bateriových úložišť písek. Vítězný tým Energetické olympiády přišel s revolučním návrhem ukládání přebytků energie
Ve dnech 7. a 8. listopadu 2024 se na půdě Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze uskutečnilo finále 7. ročníku Energetické olympiády, kterou pořádá společnost Energetická gramotnost. Zvítězil tým studentů PORG gymnázia v Praze, který zpracovával projekt na téma, jak přispět k dekarbonizaci prostřednictvím aktivních zákazníků. Středoškoláci přišli s návrhem přeměny přebytků energie z fotovoltaických elektráren na teplo a ukládání do písku místo klasických lithium-iontových baterií.
Absolvent FEL ČVUT Jakub Kislinger získal prestižní Cenu ministra školství pro vynikající studenty a absolventy
Jakub Kislinger, absolvent bakalářského studijního programu Otevřená informatika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze, byl oceněn Cenou ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy. Toto prestižní ocenění mu bylo uděleno za mimořádné studijní výsledky, akademické úspěchy i mimoškolní aktivity.
Proaktivní studenti EEM získají stipendium ČEPS ve výši 50 000 Kč
Studujete obor Elektrotechnika, energetika a management (EEM) na FEL ČVUT? A chtěli byste se rozvíjet v oboru i nad rámec běžného studia? Přihlaste se 2. prosince o účelové stipendium ČEPS ve výši 50 000 Kč. Použít ho můžete na financování tuzemské i zahraniční stáže, účasti na vědecké konferenci či letní škole zaměřené na energetiku nebo třeba i na nákup učebnic.
Kalendář akcí
05.12.2024
Autorské právo (Doktorandský den)
05.12.2024
Magnetometer for space applications
05.12.2024
prof. O. Lebeda: Radionuklidy od fyziky k medicíně a zpět [Fyz. čtvrtek]
06.12.2024
Informační zdroje (Informační půlhodinka)
06.12.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Lukáš Janota)
06.12.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Kateřina Červinková)
10.12.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Jonáš Šerých)
11.12.2024
Habilitační přednáška (Ing. Vojtěch Petrucha, Ph.D.)
11.12.2024
Obhajoba dizertační práce (Ing. Matěj Petrlík)
12.12.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. Tomáš Pivoňka)
12.12.2024
dr. D. Drábová: Jaderná energetika: očekávání a realita [Fyz. čtvrtek]
13.12.2024
Noise and field detection of TMR sensors
13.12.2024
Obhajoba disertační práce (Ing. David Novotný)
13.12.2024
Finále 16. ročníku Robosoutěže 2024