Studenti

Prezentační aktuality

Přihlas se do Biosignal Challenge 2024: letošním tématem je detekce spánkové apnoe v MATLAB

Spánková apnoe, charakterizovaná opakujícími se cykly přerušeného dýchání postihuje přibližně 10 % dospělých ve středním věku, zejména muže s nadváhou nebo obezitou. Téměř 80 % lidí s touto poruchou však zůstává nediagnostikovaných a neléčených.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík. Druhý ročník kurzu na FEL ČVUT proběhne ve spolupráci s Maker Institute

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT. Vedoucí předmětu na pražské FEL ČVUT se teď při výuce nově spojili s dalším „kutilským“ tahounem – neziskovou platformou Maker Institute, která je mezioborovým projektem univerzit ČVUT a VŠCHT.

Staň se na den expertem či expertkou na umělou inteligenci

Fakulta elektrotechnická ČVUT přivítá v pátek 8. března 2024 dopoledne všechny středoškoláky a středoškolačky, kteří se budou chtít v našich laboratořích seznámit s výzkumem a souvisejícími technologiemi v oblasti umělé inteligence. To vše v doprovodu našich špičkových odborníků a VŠ studentů a studentek. Na akci je nutná registrace.

Do řetězu světel pro vzácná onemocnění se zapojí i FEL ČVUT

Poslední únorový den si každý rok po celém světě připomínáme osudy lidí, kteří žijí se vzácným onemocněním. Tento den také patří všem, kteří jim pomáhají život s nemocí zvládnout: jejich rodinám, pečovatelům, přátelům, lékařům, sestrám i těm, kteří pracují v pacientských a dalších podpůrných organizacích.

Den otevřených dveří - fotogalerie

Zavzpomínejte s námi na Den otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se konal v kampusu Dejvice a Karlovo náměstí dne 23. 2. 2024.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí ve virtuální realitě, jak se žije na vesmírné stanici

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci s poradenskou a technologickou společností Deloitte. Jako odborný garant v projektu figuruje Planetum – Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy, která bude aplikaci využívat k popularizaci vědeckých témat spojených s vesmírem mezi studenty a žáky středních a základních škol.

Den otevřených dveří FEL ČVUT představí studium robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Jak vyrobit duhu i pochopit tajemství fraktálů: S videi z FEL ČVUT nahlédnete do světa matematiky a informatiky

Zajímavosti a zákonitosti informatiky, matematiky i fyziky přibližuje druhá část výukových videí z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Videa cílí především na student(k)y středních škol a žáky a žákyně druhého stupně základních škol a fungují jako zpestření výuky. Zhlédnout je můžete na instagramovém účtu FEL i fakultním YouTube kanálu. První “várku” videí, především o fyzice a elektrotechnice, FEL připravil na přelomu let 2022 až 2023.

Zkuste si navrhnout plášť neviditelnosti nebo vyzkoušejte rádio pro případ apokalypsy. To vše nabízí letošní Electromagnetic Tuesday

Katedra elektromagnetického pole FEL ČVUT umožní opět po roce zájemcům nahlédnout do toho nejzajímavějšího, co si na základě teoretických znalostí mohou studenti vyrobit v praxi. Již šestý ročník oblíbené akce Electromagnetic Tuesday (EMiT), která funguje jako neformální den otevřených dveří katedry, se uskuteční 27. února 2024 od 16 do 20 hodin. Zváni jsou nejen studenti programu Elektronika a komunikace (EK), ale všichni studenti FEL ČVUT, kteří se chtějí dozvědět více o chystaných experimentech a ukázkách.

Desítky studentek na akci Staň se na den vědkyní nahlédly do výzkumů fyziky, elektrotechniky, matematiky i IT

Pětadevadesát studentek středních škol z Česka i Slovenska se v pátek 9. února zúčastnilo akce Staň se na den vědkyní. Bohatý program v režii Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a Fakulty elektrotechnické ČVUT má každoročně za cíl inspirovat středoškolačky ke studiu přírodních a technických věd. Podívejte se na fotogalerii, která zachycuje jak atmosféru  dopoledního programu s přednáškami i panelovou diskuzí studentek a vědkyň z FEL a FJFI, tak i odpoledních workshopů. V nich si středoškolačky sestavily třeba solární lampičku a detektor z mraků, zkusily si programování v Pythonu i to jak naprogramovat robota. V dalších cvičeních se například seznámily s nástrojem pro počítání s velkými čísly, vyrobily gelový dozimetr, který jim umožnil spatřit na vlastní oči ionizující záření nebo jim vědkyně přiblížily práci v optické laboratoři. 

Fotografie: Jiří Ryszawy/Petr Neugebauer

47. Setkání s hudbou: Rok české hudby v podání Belfiato Quintetu

Přijměte srdečné pozvání na již 47. Setkání s hudbou, které se uskuteční 19. února 2024 od 18:30. Tentokrát v rámci cyklu zhruba hodinových hudebních večerů se špičkovými interprety vystoupí v Zengerově posluchárně v areálu ČVUT na Karlově náměstí komorní soubor Belfiato Quintet. Posluchači se mohou těšit na skladby od Antonína Rejchy, Pavla Haase a Bedřicha Smetany.

Kurz "Jak vyrobit (téměř) cokoli" se otevírá studentům ze všech studijních programů FEL

Vyučující populárního kurzu nabízejí 10 míst pro studenty mimo program Kybernetika a robotika (KyR).

Tlumič pro vzduchotechniku i strojové učení pro modelování přenosu zvuku. Studenti představili své výzkumy v oboru akustiky

Pátý ročník Studentského akustického semináře opět nabídl aktuální témata, kterými se ve svých pracích a projektech zabývají studenti se zaměřením na akustiku napříč různými pracovišti. Konferenční příspěvky letos pokryly opravdu široké spektrum problematik - od mikrofonů a mikrofonních polí přes sofistikovaná měření hluku a jeho snižování pomocí akustických metamateriálů až po modelování a měření v oblasti slyšení a generování hlasu.

Studenti Lukáš Daněk a Filip Šlapal absolvovali double degree program na RWTH Aachen

Další dva studenti programu BIO navázali na tradici úspěšných zakončení double degree programu na německém RWTH Aachen. Inženýři Lukáš Daněk a Filip Šlapal obhájili své diplomové práce na téma elektrické impedanční tomografie na Institutu medicínské informační techniky. 

AI, elektromobilita i kyberbezpečnost. Technologická olympiáda 2024 zve středoškoláky k soutěžení v nejaktuálnějších trendech

Studenti středních škol a gymnázií se mohou do 20. března 2024 registrovat k účasti na již třetím ročníku soutěže Technologické olympiády. Na vítězný tým čeká finanční odměna ve výši 30 tisíc Kč a možnost dostat se na Fakultu elektrotechnickou (FEL) ČVUT v Praze bez přijímacích zkoušek.