Podmínky pro přijetí ke studiu v magisterských studijních programech na ČVUT FEL vyučovaných v českém jazyce v akademickém roce 2023/2024
- Přijímání uchazečů do magisterských studijních programů na ČVUT Fakultě elektrotechnické (dále jen ČVUT FEL) se řídí následujícími předpisy: Zákonem č. 111/1998 Sb. o vysokých školách, Statutem ČVUT, Statutem FEL, těmito Podmínkami a Směrnicí děkana pro přijímací řízení do magisterských studijních programů v akademickém roce 2023/2024 (dále jen Směrnice děkana).
- Podmínkami přijetí ke studiu v magisterském studijním programu jsou:
- podání řádně vyplněné přihlášky včetně její úhrady v termínu uvedeném ve Směrnici děkana včetně předepsaných příloh;
- úspěšné složení přijímací zkoušky nebo její prominutí děkanem - viz dále.
- úspěšné ukončení studia v bakalářském nebo magisterském studijním programu před termínem zápisu do studia;
- dodání úředně ověřené kopie vysokoškolského diplomu získaného v ČR v termínu uvedeném ve Směrnici děkana (netýká se absolventů ČVUT FEL);
- pokud bylo dosaženo předchozí vzdělání v zahraničí (netýká se Slovenské republiky, Polské republiky, Maďarské republiky a Slovinské republiky), pak dodání potvrzení o uznání rovnocennosti zahraničního vzdělání v termínu uvedeném ve Směrnici děkana;
- v případě cizinců (kromě občanů Slovenské republiky a kromě absolventů bakalářského, respektive magisterského studia z kterékoli vysoké školy v ČR s jazykem výuky čeština) dodání potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka v termínu uvedeném ve Směrnici děkana;
- U uchazečů se předpokládá znalost anglického jazyka, protože některé předměty, nebo jejich část, mohou být vyučovány v angličtině.
- Nejvyšší počty uchazečů přijímaných ke studiu v jednotlivých programech podle par. §49 Zákona o vysokých školách jsou uvedeny ve Směrnici děkana.
- Přijímací řízení je společné pro prezenční i kombinovanou formu studia.
- Přijímací zkouška je písemná, v některých případech je doplněna ústním pohovorem a liší se obsahem podle jednotlivých programů. Obsah zkoušky je zveřejněn na stránkách jednotlivých programů nejpozději 4 měsíce před konáním zkoušky.
- Časové rozmezí, ve kterém se koná přijímací zkouška, je dáno Směrnicí děkana.
- Děkan promine přijímací zkoušku studentům či absolventům studijního programu příbuzného charakteru z let 2020 - 2023 (o příbuznosti rozhoduje přijímací komise příslušného programu). Pro programy Otevřená informatika, Kybernetika a robotika a Inteligentní budovy je podmínkou pro prominutí přijímací zkoušky zároveň i dosažení váženého studijního průměru za celou dobu studia nejvýše 1,80 (u absolventů z r. 2023 se vážený studijní průměr počítá z předmětů absolvovaných od začátku studia do konce zimního semestru ak. r. 2022/2023).
- Do studia na zvolený program budou přijati všichni uchazeči, kterým byla prominuta přijímací zkouška, a dále uchazeči, kteří v přijímací zkoušce získali alespoň 70 % z celkového počtu bodů. Děkan může na základě výsledku přijímacích zkoušek snížit v jednotlivých programech hranici pro přijetí v rozmezí 50-70 % bodů. Uchazeči, kteří nedosáhnou alespoň 50 % bodů z přijímací zkoušky, nebudou ke studiu na ČVUT FEL přijati.
- Jestliže se uchazeč hlásí na více oborů/specializací téhož programu, koná zpravidla pouze jednu přijímací zkoušku. Výsledky zkoušky jsou následně využity při rozhodnutí o přijetí do všech oborů/specializací.
- Vlastní průběh přijímacího řízení stanoví Směrnice děkana.
- Nejvyšší počty studentů přijímaných ke studiu v jednotlivých programech podle par. § 49 Zákona o vysokých školách jsou uvedeny ve Směrnici děkana.
- Děkan může vyhlásit mimořádný termín přijímací zkoušky do studia v magisterských programech. Vyhlášení mimořádného termínu přijímací zkoušky bude případně zveřejněno na webových stránkách FEL.
V Praze, schváleno Akademickým senátem FEL 21. 10. 2022.
prof. Mgr. Petr Páta, Ph.D., v. r.
děkan
doc. Ing. Jaroslav Roztočil, CSc., v. r.
předseda AS FEL