Firmy a média

Newsletter FEL

Chcete mít přehled o dění na FELu? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc ve své poště najdete výběr toho nejzajímavějšího, co se na fakultě událo.

* indicates required
Váš vztah k FELu

Chci studovat od roku

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Aktuality

Je tu další ročník Robosoutěže pro SŠ. Roboti budou stavět věž

Už nyní se můžete přihlásit do dalšího ročníku populární Robosoutěže pro středoškolské týmy. Registrovat se lze do 29. října 2023. Letošní úloha má název “Věž (Tower)”.

Profesorská přednáška doc. Miloslava Čapka na téma: Optimální návrh v elektromagnetismu a jeho implementace

Doc. Miloslav Čapek z katedry elektromagnetického pole přednese ve středu 11.  října ve 13:00 před Vědeckou radou Fakulty elektrotechnické ČVUT přednášku na téma: „Optimal Inverse Design in Electromagnetism and Its Effective Implementation“. Jeho profesorská přednáška bude pro veřejnost streamována v přímém přenosu na Youtube.

FEL ČVUT na SingularityU: humanoidní robotika, umělá inteligence i projekty, které popularizují technologie mezi studenty a žáky

Ve dnech 2. a 3. října 2023 proběhne na pražském Žofíně třetí ročník SingularityU Czech Summit, kterého se bude účastnit i Fakulta elektrotechnická ČVUT.
 

Koncert (nejen) pro prváky a prvačky představí působivé “Kyvadlo”, zazní i hity v podání Teslových transformátorů

Přijďte na Koncert (nejen) pro prváky a prvačky, který bude 4. října na FEL v Praze - Dejvicích! Zahrají kapely studentů, studentek i vyučujících z FEL a naši studenti představí také své originální hudebně - technické projekty. Akce začne od 16:45 na dvoře fakulty. Nebude chybět ani dárek pro prváky a prvačky.
 

Robotičtí psi a drony jako součást bezpečnostního kamerového systému? Axis a FEL ČVUT ukázaly pohled do budoucnosti

Společnost Axis Communications a dva týmy z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT na akci určené pro bezpečnostní experty představily integrace autonomních dronů Fly4future a robotického psa Spot od Boston Dynamics do IP kamerového systému. Unikátní spojení zavedeného bezpečnostního řešení a experimentálních robotických platforem ukazuje možný směr vývoje – ochráníme v blízké budoucnosti objekty s pomocí samostatně patrolujících dronů nebo smeček robotických psů?

Robotický LEGO seminář pro středoškolské učitele

Chcete se zdokonalit v práci se stavebnicemi LEGO® MINDSTORMS® Education NXT a LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 nebo si vyzkoušet úlohu do Robosoutěže pro SŠ? Pak je tu právě pro vás praktický Robotický LEGO seminář. Primárně je určen středoškolským učitelům, při nenaplnění kapacity se však můžou zúčastnit i učitelé ze ZŠ či lektoři volnočasových aktivit.

Umělá inteligence ve službách přírody

Znečištěné ovzduší, extrémní sucha, ztráta biodiverzity nebo tání ledovců. Klimatická krize má značné dopady na planetu a život na ní. I proto dnes stále častěji obracíme pozornost k moderním technologiím jako potenciálnímu řešení. Pomáhá i umělá inteligence.

Pozvánka na slavnostní inauguraci děkana FEL ČVUT

Přijměte srdečné pozvání na slavnostní uvedení prof. Petra Páty do úřadu děkana Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Akt proběhne 12. října 2023 v 11:00 v Betlémské kapli a jsou na něj zváni studenti i zaměstnanci fakulty. Z důvodu omezené kapacity je nutné se předem zaregistrovat, a to na e-mailu sekretariat@fel.cvut.cz nebo na telefonu 224 352 016. Poslední možnost registrace je 29. září.

Nastupujete na FEL? Přihlaste se do přípravných kurzů programování a elektrotechniky!

Nastupujete do prváku na FEL a chcete snáze vplout do počátku studia? Podívejte se na nabídku našich přípravných kurzů. Například Programovací bootcamp, Úvod do elektrotechniky i Letní algoritmické soustředění startují už brzy a mají volná místa. A pokud jste se nestihli přihlásit na, již zaplněné, seznamováky FEL, můžete se zúčastnit seznamovacího kurzu zaČVUTění pro nové student(k)y všech fakult ČVUT.
 

FEL ČVUT otevírá laboratoř pro korelativní SEM-AFM mikroskopii

Ve čtvrtek 21. září proběhne na katedře fyziky Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického v Praze slavnostní otevření nové laboratoře. Jedná se o Referenční laboratoř pro korelativní SEM-AFM mikroskopii a zvána je odborná i laická veřejnost. Pro účastníky jsou přichystány zajímavé přednášky, prohlídka nové laboratoře, praktická ukázka nového přístroje i možnost měření vlastních vzorků. Další informace o laboratoři a registrační formulář na tuto událost najdete na stránce laboratoře.
 

Pozvánka na ples FEL ve Slovanském domě: První Fakultní elektrovalčík

“Byl to ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud. Střídavý, střídavý, silný elektrický proud,” zpívá se ve slavné písni Elektrický valčík od Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Její tóny zazní i 31. října 2023 na oficiálním reprezentačním plese Fakulty elektrotechnické ČVUT v Empire Hall ve Slovanském domě v Praze. Zmíněná píseň je mezi studenty považována za hymnu fakulty, proto se také stala inspirací pro název plesu: Fakultní elektrovalčík.

Miloslav Čapek z FEL získal cenu za článek popisující modální rozklad elektrických proudů na anténách

Prestižní cenu odborné společnosti IEEE Antennas and Propagation Society za článek o modální teorii související s výzkumem antén letos získali doc. Miloslav Čapek z Fakulty elektrotechnické ČVUT a doc. Kurt Schab z americké Santa Clara University. Vědce, které pojí dlouholetá spolupráce, společnost ocenila jak za přínos článku v IEEE Antennas and Propagation Magazine, tak za to, že se jim podařilo složité téma popsat přístupným způsobem. 
 

Tričko, hrnečky a další produkty s logem FEL jsou nově k dostání v internetovém obchodě ČVUT

Jste hrdí studenti, absolventi či zaměstnanci Fakulty elektrotechnické ČVUT? A chtěli byste, aby to na první pohled viděli i ostatní? Není nic lehčího, než si pořídit tričko, mikinu nebo třeba hrneček z řady produktů s logem FEL. Nyní si je a mnoho dalších praktických věcí může každý zájemce pořídit i online.

Lvice2 chce zamířit do Vesmíru i za několika českými prvenstvími

Vesmírná sonda Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer (volně přeložitelné jako Průzkumník prostředí poblíž Měsíce), zkráceně LVICE2, má potenciál stát se první sondou z Česka, která se dostane mimo oběžnou dráhu Země, do prostoru kolem Měsíce a ještě o něco dále. V případě, že bude projekt vybrán k financování, započne příprava na začátku roku 2024, do vesmírného prostoru by se měla dostat o čtyři roky později. Projekt družice byl rozpracován v rámci výzvy Evropské kosmické agentury „České ambiciózní projekty“. Česko by se díky němu stalo desátou zemí, která samostatně vyslala vesmírnou sondu - tedy zařízení s vlastním pohonem, které není pouhou družicí.

FEL CAMP v plném proudu! Studenti a studentky analyzují data z družic v "polních" podmínkách a hledají děkana

Zvládnout řadu technických výzev v přírodě musí účastníky a účastnice FEL_Campu - zážitkového tábora, který se tento týden koná na březích Orlické přehrady. Letošním ústředním tématem je "hledání" děkana FEL prof. Petra Páty a novinkou soutěž pro veřejnost, která už zná svého vítěze. Pětidenní FEL_Camp skončí v pátek 28. července. Letos se ho zúčastnilo 18 studentů a studentek středních škol, z nichž někteří po prázdninách nastoupí na FEL ČVUT.
 

Za obsah odpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk