Fakulta

Newsletter FEL

Chcete mít přehled o dění na FELu? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a každý měsíc ve své poště najdete výběr toho nejzajímavějšího, co se na fakultě událo.

* indicates required
Váš vztah k FELu

Chci studovat od roku

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Aktuality

Do řetězu světel pro vzácná onemocnění se zapojí i FEL ČVUT

Poslední únorový den si každý rok po celém světě připomínáme osudy lidí, kteří žijí se vzácným onemocněním. Tento den také patří všem, kteří jim pomáhají život s nemocí zvládnout: jejich rodinám, pečovatelům, přátelům, lékařům, sestrám i těm, kteří pracují v pacientských a dalších podpůrných organizacích.

Den otevřených dveří - fotogalerie

Zavzpomínejte s námi na Den otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se konal v kampusu Dejvice a Karlovo náměstí dne 23. 2. 2024.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí ve virtuální realitě, jak se žije na vesmírné stanici

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci s poradenskou a technologickou společností Deloitte. Jako odborný garant v projektu figuruje Planetum – Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy, která bude aplikaci využívat k popularizaci vědeckých témat spojených s vesmírem mezi studenty a žáky středních a základních škol.

Den otevřených dveří FEL ČVUT představí studium robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Jak vyrobit duhu i pochopit tajemství fraktálů: S videi z FEL ČVUT nahlédnete do světa matematiky a informatiky

Zajímavosti a zákonitosti informatiky, matematiky i fyziky přibližuje druhá část výukových videí z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Videa cílí především na student(k)y středních škol a žáky a žákyně druhého stupně základních škol a fungují jako zpestření výuky. Zhlédnout je můžete na instagramovém účtu FEL i fakultním YouTube kanálu. První “várku” videí, především o fyzice a elektrotechnice, FEL připravil na přelomu let 2022 až 2023.

Zkuste si navrhnout plášť neviditelnosti nebo vyzkoušejte rádio pro případ apokalypsy. To vše nabízí letošní Electromagnetic Tuesday

Katedra elektromagnetického pole FEL ČVUT umožní opět po roce zájemcům nahlédnout do toho nejzajímavějšího, co si na základě teoretických znalostí mohou studenti vyrobit v praxi. Již šestý ročník oblíbené akce Electromagnetic Tuesday (EMiT), která funguje jako neformální den otevřených dveří katedry, se uskuteční 27. února 2024 od 16 do 20 hodin. Zváni jsou nejen studenti programu Elektronika a komunikace (EK), ale všichni studenti FEL ČVUT, kteří se chtějí dozvědět více o chystaných experimentech a ukázkách.

Desítky studentek na akci Staň se na den vědkyní nahlédly do výzkumů fyziky, elektrotechniky, matematiky i IT

Pětadevadesát studentek středních škol z Česka i Slovenska se v pátek 9. února zúčastnilo akce Staň se na den vědkyní. Bohatý program v režii Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a Fakulty elektrotechnické ČVUT má každoročně za cíl inspirovat středoškolačky ke studiu přírodních a technických věd. Podívejte se na fotogalerii, která zachycuje jak atmosféru  dopoledního programu s přednáškami i panelovou diskuzí studentek a vědkyň z FEL a FJFI, tak i odpoledních workshopů. V nich si středoškolačky sestavily třeba solární lampičku a detektor z mraků, zkusily si programování v Pythonu i to jak naprogramovat robota. V dalších cvičeních se například seznámily s nástrojem pro počítání s velkými čísly, vyrobily gelový dozimetr, který jim umožnil spatřit na vlastní oči ionizující záření nebo jim vědkyně přiblížily práci v optické laboratoři. 

Fotografie: Jiří Ryszawy/Petr Neugebauer

47. Setkání s hudbou: Rok české hudby v podání Belfiato Quintetu

Přijměte srdečné pozvání na již 47. Setkání s hudbou, které se uskuteční 19. února 2024 od 18:30. Tentokrát v rámci cyklu zhruba hodinových hudebních večerů se špičkovými interprety vystoupí v Zengerově posluchárně v areálu ČVUT na Karlově náměstí komorní soubor Belfiato Quintet. Posluchači se mohou těšit na skladby od Antonína Rejchy, Pavla Haase a Bedřicha Smetany.

Kurz "Jak vyrobit (téměř) cokoli" se otevírá studentům ze všech studijních programů FEL

Vyučující populárního kurzu nabízejí 10 míst pro studenty mimo program Kybernetika a robotika (KyR).

Tlumič pro vzduchotechniku i strojové učení pro modelování přenosu zvuku. Studenti představili své výzkumy v oboru akustiky

Pátý ročník Studentského akustického semináře opět nabídl aktuální témata, kterými se ve svých pracích a projektech zabývají studenti se zaměřením na akustiku napříč různými pracovišti. Konferenční příspěvky letos pokryly opravdu široké spektrum problematik - od mikrofonů a mikrofonních polí přes sofistikovaná měření hluku a jeho snižování pomocí akustických metamateriálů až po modelování a měření v oblasti slyšení a generování hlasu.

Studenti Lukáš Daněk a Filip Šlapal absolvovali double degree program na RWTH Aachen

Další dva studenti programu BIO navázali na tradici úspěšných zakončení double degree programu na německém RWTH Aachen. Inženýři Lukáš Daněk a Filip Šlapal obhájili své diplomové práce na téma elektrické impedanční tomografie na Institutu medicínské informační techniky. 

AI, elektromobilita i kyberbezpečnost. Technologická olympiáda 2024 zve středoškoláky k soutěžení v nejaktuálnějších trendech

Studenti středních škol a gymnázií se mohou do 20. března 2024 registrovat k účasti na již třetím ročníku soutěže Technologické olympiády. Na vítězný tým čeká finanční odměna ve výši 30 tisíc Kč a možnost dostat se na Fakultu elektrotechnickou (FEL) ČVUT v Praze bez přijímacích zkoušek. 

Jak technologie zachraňují životy. Rozhovor s prof. Janem Vrbou, který vyvinul zařízení pro léčbu onkologicky nemocných pacientů

Psal se začátek osmdesátých let, když mladý inženýr z katedry elektromagnetického pole vyvinul potřebné technické zařízení pro léčbu onkologicky nemocných pacientů pomocí tzv. mikrovlnné hypertermie. V ČR dodnes podstoupilo léčbu touto metodou více než 1500 pacientů, mnohým z nich zachránila život a zvýšila jeho kvalitu. Přečtěte si rozhovor s prof. Janem Vrbou, který působí na Fakultě elektrotechnické ČVUT od roku 1972 a většinu svého profesního života se věnuje účinkům mikrovlnného záření na lidský organismus. Na výzkum prof. Vrby navázalo několik jeho bývalých doktorandů a i oba jeho synové.

Předmět Prvky atomistických simulací nově na katedře řídicí techniky!

V letním semestru 2024 otevře katedra řídicí techniky netrpělivě očekávaný předmět Prvky atomistických simulací (Elements of Atomistic Simulations). Docent Antonio Cammarata s radostí vyslyšel četné prosby studentů a vypsal tento magisterský kurz (vhodný i pro zájemce z řad studentů bakalářských programů) zaměřený na aplikaci klasické a kvantové mechaniky při navrhování in-silico experimentů v oblasti materiálových věd.

V soutěži her vyvíjených studenty a studentkami z FEL vyhrála hra o cestování časem

Hra Sweep to the Past, v níž hráč(ka) cestuje časem a snaží se ovlivnit budoucnost, vyhrála v soutěži projektů studentů a studentek Fakulty elektrotechnické ČVUT. Vítězný tým ve složení Eliška Rojíčková, Filip Houdek, Milan Němeček a Matěj Havel uspěl v konkurenci 12 dalších studentských skupin, jež absolvovaly předmět Počítačové hry. Prezentaci projektů, která se v lednu konala v Zengerově posluchárně v budově FEL na Karlově náměstí, i vítězné trailery můžete zhlédnout zde.

Za obsah odpovídá: Ing. Radka Šmajsová