Tematické okruhy státních zkoušek magisterského studijního programu Biomedicinské inženýrství a informatika
Povinné předměty programu
- Zásady statistického zpracování dat a testování hypotéz, ROC křivka. (A6M33SSL)
- Korelační analýza, faktorová analýza, shluková analýza. (A6M33SSL)
- Spolehlivost složitých systémů a její výpočet. (A6M33SSL)
- Vanová křivka, systémy s opravami, zálohování technických systémů. (A6M33SSL)
- Korelační, spektrální a koherenční analýza. Spektrogram, vlnková transformace, převzorkování, banky filtrů. (A6M31ANS)
- Popis a vlastnosti systémů v časové a frekvenční oblasti. Konvoluce, stabilita, kauzalita. Návrh číslicových filtrů, příklady filtrů, kumulační součty, přizpůsobená filtrace. (A6M31ANS)
- Diskretizace s pojitých systémů/signálů, volba periody vzorkování, kvantování. Parametrické metody, adaptivní filtrace. (A6M31ANS)
- Elektronický zdravotní záznam. Standardy a klasifikační systémy v medicíně. (A6M33LI)
- Data, informace a znalosti v medicíně. Ochrana a zabezpečení dat a jejich přenosu. (A6M33LI)
- Informační systémy, systémy pro podporu rozhodování, inteligentní monitorovací systémy. Mobilní aplikace. (A6M33LI)
- Modelovací techniky používané v biomedicínském inženýrství (Matlab - Simulink, Modelica) a technologie modelování (typy modelů, modely spojitého a diskrétního času, modely lineární a nelineární se soustředěnými parametry). (A6M33MOS)
- Formalizace a vytvoření modelu, jeho identifikace, verifikace a interpretace k danému biologickému systému. Rovnovážné stavy a jejich vyšetřování simulacemi. Modely rozpojených a zpětnovazebních systémů. Problémy optimalizace a homeostázy. (A6M33MOS)
- Modely buněčných a fyziologických regulací, modely populací. Modely jednotlivých systémů i celých soustav definovaných v biomedicínském inženýrství. Aplikace modelů při tvorbě umělých orgánů. (A6M33MOS)
- Základní algoritmy zpracování obrazů - geometrické a jasové transformace, filtrace. Detekce a klasifikace. (A6M33ZMO)
- Algoritmy segmentace obrazů, jejich implementace a použití. (A6M33ZMO)
- Algoritmy registrace obrazů, jejich implementace a použití. (A6M33ZMO)
Povinné předměty oboru Biomedicínské inženýrství
- Biopotenciály, nativní a evokované biologické signály, rozdělení, geneze. (A6M31BSG)
- Signály používané ve vnitřním lékařství, neurologii, oftalmologii a ve spánkové medicíně. Parametry signálů, jejich snímání a zpracování. (A6M31BSG)
- Signály používané ve foniatrii a ORL. Charakteristiky hlasu a řeči, modely, zpracování. (A6M31BSG)
- Snímání biologických potenciálů, elektrody pro snímání biopotenciálů, vlastnosti elektrod, půlčlánkový potenciál, náhradní elektrické zapojení elektrody, vstupní zesilovače pro měření biopotenciálů, požadavky na zesilovač, potlačení souhlasného signálů, přístrojový zesilovač. (A6M31LET)
- Lékařská přístrojová technika, klasifikace lékařských přístrojů, základní statické a dynamické parametry, obecná vstupní impedance přístroje, blokové schéma diagnostického a terapeutického přístroje. (A6M31LET)
- Přístroje pro diagnostiku kardiovaskulárního systému (elektrokardiograf, měření krevního tlaku, měření srdečního výdeje, pulsní oxymetrie) - princip činnosti, principiální uspořádání, základní požadavky a vlastnosti. (A6M31LET)
- Další lékařské přístroje (elektroencefalograf, elektromyograf, měření tělesné teploty, přístroje pro intenzívní medicínu, lékařské monitory) - princip činnosti, principiální uspořádání, základní požadavky a vlastnosti. (A6M31LET)
- Obecné principy a zásady návrhu a konstrukce lékařských přístrojů - technické normy a jejich požadavky pro návrh, konstrukci a provoz zdravotnických elektrických přístrojů. (A6M38KLS)
- Zásady návrhu a konstrukce základních bloků lékařských přístrojů - referenční zdroje - měřicí zesilovače - měřicí převodníky. (A6M38KLS)
- Elektromagnetická kompatibilita lékařských přístrojů. (A6M38KLS)
- Elektrické a fyzikální vlastnosti senzorů a mikroaktuátorů (statické a dynamické). Základní fyzikální principy činnosti senzorů (piezoodporové, piezoelektrické, kapacitní, s indukčností, pn přechod, s Hallovým senzorem, magnetoodporové, feromagnetické apod.). (A6M34BMS)
- Senzory a mikrosenzory pro měření základních fyzikálních, chemických a biochemických veličin. Základní principy činnosti, základní elektronické struktury (ISFET, MOS.), elektronická zapojení. (A6M34BMS)
- Mikroaktuátory (mikromanipulátory), nanotechnologie, nanosystémy a nanosenzory v medicíně. (A6M34BMS)
- Ultrazvukové zobrazování v lékařství. Generování, detekce, demodulace, tvorba obrazu, použití v lékařství. (A6M33ZSL)
- Zobrazování pomocí magnetické rezonance v lékařství. Principy, prostorové kódování, rychlé snímání, použití v lékařství. (A6M33ZSL)
- Zobrazovací metody využívající ionizující záření - rentgen, počítačová tomografie, SPECT a PET. Principy a použití v lékařství. (A6M33ZSL)
- Elektromagnetické spektrum - popis, zdroje záření. Záření černého tělesa a radiometrie, fotometrie. Detektory ionizujícího záření, dozimetrie. (A6M02BFY)
- Hemodynamika - měření hemodynamickým parametrů krevního řečiště (krevní tlak, tep, průtok krve a další), základní metody měření krevního tlaku, mimotělní oběh, náhrady cév a srdce, statika a dynamika ideálních tekutin, proudění reálných tekutin. Roztoky a tělní tekutiny, vlastnosti a jejich měření. Elektrochemie a principy elektrod. (A6M02BFY)
- Akustika - Základní definice, šíření zvuku, měřidla akustického tlaku, otoakustické emise, audiometrie, typmanometrie, sluchadla, kostní vibrátory, kochleární neuroprotézy. (A6M02BFY)
- Rehabilitační metody - elektroterapie, ultrazvuková terapie, magnetoterapie, fototerapie - Základní přehled biologických účinků EM pole a využití těchto účinků v medicíně principy, bloková schemata, indikace. (A6M02FPT)
- Hemodialýza, peritoneální dialýza - blokové schéma, princip funkce, popis jednotlivých bloků, indikace, kapilární hemodialyzátor. (A6M02FPT)
- Protetika - bloková schémata, požadavky kladené na protetické náhrady motory používané u protetických náhrad horních končetin, zpětná vazba. (A6M02FPT)
- Systém zdravotní péče, nemocnice, modely financování, právní vztahy. (A6M33OZL)
- Legislativní aspekty vývoje, výroby a distribuce zdravotnických prostředků. (A6M33OZL)
- Zdravotnická dokumentace, ochrana dat pacienta, informovaný souhlas pacienta. (A6M33OZL)
Povinné předměty oboru Biomedicínská informatika
- Lexikální analyzátor, jeho programová realizace. Syntaktický strom, syntaktický analyzátor shora dolů, LL(1) gramatiky a jejich vlastnosti. (A4M33PAL)
- Algoritmy vyhledávaní v textu s lineární a sublineární složitostí, (KMP, BM, Karp-Rabin), využití konečných automatů pro hledání v textu. (A4M33PAL)
- Základní grafové algoritmy: minimální kostra, nalezení silně souvislých komponent, párování v bipartitních grafech, isomorfismus grafů. (A401TAL)
- Algoritmus, správnost algoritmu, složitost algoritmu, složitost úlohy, třída P, třída NP. (A401TAL)
- NP-úplné a NP-těžké úlohy, Cookeova věta, heuristiky na řešení NP-těžkých úloh, pravděpodobnostní algoritmy. (A401TAL)
- Shluková analýza, k-means, hierarchické shlukování. Asociační pravidla a algoritmy pro jejich vyhledávání, časté podgrafy. Analýza hlavních a nezávislých komponent. (A433SAD)
- Výpočetní teorie učení, konceptový prostor, PAC učení. Učení klasifikační pravidel, gramatik a učení z textů. (A433SAD)
- Induktivní logické programování, učení z logických interpretací, relační rysy a relační rozhodovací stromy, statistické relační učení: pravděpodobnostní relační modely, markovská logika. (A433SAD)
- Modelování, porovnávání, zarovnávání a skládání biologických sekvencí. (A6M33BIN)
- Modelování funkcí, interakcí a struktury proteinů. (A6M33BIN)
- Analýza dat širokopásmových měření, vyhledávání významných jednotek (genů a jejich skupin, polymorfismů, buněčných procesů). (A6M33BIN)
- Záznam extracelulární a intracelulární neuronové aktivity, detekce a třídění akčních potenciálů, statistické parametry pálení neuronu, generování umělého akčního potenciálu, vizualizace aktivity neuronů. (A6M33NIN)
- Modely neuronů: Integrate and Fire model, Poissonovy a bodové procesy, informační přenos v mozku, frekvenční a časové kódování. (A6M33NIN)
- Učící procesy v neuronech, krátkodobé a dlouhodobé učení, učení ve stochastických modelech neuronů, Učení založené na frekvenčních a temporálních charakteristikách. (A6M33NIN)
- Rozhraní člověk stroj, alternativní způsoby ovládání počítače a otázka vstupu textu. Bezbariérový přístup k webu a programovým produktům - pravidla tvorby přístupného SW. (A6M33AST)
- Komplexní integrované systémy pro podporu uživatelů s různými omezeními. Přístup k zajištění mobility a ovládání prostředí pro uživatele s omezením hybnosti: výhody i rizika. Technologická podpora v případě kognitivních poruch. (A6M33AST)
- Počítačem řízené dohledové systémy, jejich struktura, ovládání a bezpečný provoz. (A6M33AST)