Ukrajina – souhrnné informace

Aktuální formy podpory FEL pro zahraniční studenty a zaměstnance, užitečné kontakty na odborníky poskytující psychologické, právní a sociální poradenství či odkazy na další oficiální informace k situaci na Ukrajině najdete prostřednictvím stránky International Office – ČVUT – Fakulta elektrotechnická (cvut.cz)


 

Pomoc Ukrajině – kontakty

Děkujeme za všechny podněty ze strany studentů a zaměstnanců, jak pomáhat Ukrajině prostřednictvím hmotné, finanční či konkrétní dobrovolnické pomoci. Dovolujeme si zde aktualizovat kontakty na organizace, které se těmto aktivitám věnují.

Finanční dar doporučujeme realizovat prostřednictvím humanitárních organizací Člověk v tísni, Adra, Paměť národa, Český červený kříž, Charita Česká republika.

Stojíme za Ukrajinou – rozcestník, který nabízí způsoby, jak pomáhat Ukrajině „rukama i hlavou, materiálně i finančně.“ Za webem stojí organizace česko.digital.

Aktuality

23. 05. 2022

Informace pro ukrajinské uchazeče o studium v českých bakalářských programech v akad. roce 2022/2023

  • Uchazeči o studium v českých bakalářských programech (ukrajinští občané, kteří mají vízum dočasné ochrany na území ČR) mohou požádat u přijímací zkoušky z matematiky, aby dostali zadání přijímacího testu v anglickém jazyce (vzor zadání, náznak řešení).
  • Pro zápis do 1. ročníku budou muset doložit znalost českého jazyka na úrovni minimálně B1 (běžně se požaduje B2). Informace o tom, jak mohou znalost češtiny doložit, budou zveřejněny na stránce katedry jazyků.
  • Jak u přijímací zkoušky z matematiky, tak při přezkoušení z češtiny se budou muset všichni uchazeči z Ukrajiny pro získání úlevy prokázat vízem dočasné ochrany (tyto úlevy se týkají uchazečů přihlášených do prvního i druhého kola přijímacího řízení).

Uchazeči o studium z Ukrajiny, kteří požívají dle zákonů dočasnou ochranu, získají doplňující informace na chcistudovat@fel.cvut.cz

Další podrobnosti o podmínkách studia najdete na stránce https://fel.cvut.cz/cz/international/

12. 04. 2022

Ukrajinská TV a rozhlas

V pondělí 11. dubna 2022 začala vysílat ukrajinská televizní stanice 1+1. Zpravodajský kanál by měl umožnit ukrajinským občanům v ČR získávat informace o dění v domovské zemi v jejich rodném jazyce. Stanici je možné bezplatně naladit v rámci pozemního digitálního televizního vysílání prostřednictvím automatického ladění na multiplexu 23.

V Česku je už několik týdnů možné naladit i vysílání Ukrajinského rozhlasu, který poskytuje Český rozhlas (ČRo) na svém webu i v klasických sítích DAB+ a DVB-T2.

24. 03. 2022

Situace na Ukrajině a s uprchlíky není lhostejná ani naší zahraniční komunitě na ČVUT. Projekty @StudyatCTU a @isc.cvut spojily síly a navázaly na již probíhající materiální sbírku s @silicon.hill. A jak můžete přispět i vy? Stačí přinést některou z vypsaných věcí na Rektorát do sběrného koše (budova CIIRC, vchod B1 za turnikety).

21. 03. 2022

Přijímání ukrajinských studentů

Ukrajinští studenti, kteří studují technické obory (stavební, strojní, elektrotechnický, dopravní, biomedicínský, fyzikální, jaderné inženýrství, informační technologie), nebo management, obchod a ekonomiku, se mohou ihned ucházet o přijetí na ČVUT v Praze jako free movers.

Українські студенти, які вивчають технічні дисципліни (цивільні, механічні, електротехнічні, транспортні, біомедичні, фізико-технічні, ядерні науки, інформаційні технології), або менеджмент, бізнес та економіку можуть одразу подати заявку на вступ до КТУ у Празі як безкоштовні переїзди.

Přihlašovací formulář

07. 03. 2022

ČVUT pořádá ve středu 9. března v Betlémské kapli koncert na podporu obyvatel na území Ukrajiny. Mezi účinkujícími budou např. Radůza, Lenka Dusilová či Bratři Ebenovi. Veškerý výtěžek z koncertu bude věnován na účet SOS Ukrajina – Člověk v tísni..

04. 03. 2022

FEL podpořila Ukrajinu 2,5 miliony korun. Na dar se složily všechny naše pracoviště a katedry. Jde o prostředky z vlastní hospodářské činnosti, nikoli o peníze od státu určené pro výuku a vědeckou činnost, ani o výsledek sbírky mezi zaměstnanci či studujícími. Peníze už odešly na konto SOS Ukrajina zřízené organizací Člověk v tísni.

03. 03. 2022

Fakulta elektrotechnická ČVUT se rozhodla rozšířit svůj stávající stipendijní program Nikola Šuhaj pro ukrajinské studentky a studenty. Díky tomu se do něj zapojí čtyři studentky z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově. Fakulta je již přijala a podpořila a očekává, že zájem o studium elektrotechniky a informatiky na FEL ČVUT projeví studenti i z dalších partnerských škol na Ukrajině.

03. 03. 2022

Rektorát zřídil novou telefonickou linku s číslem 771 227 995, která bude sloužit ukrajinským studentům a zaměstnancům na ČVUT. Linka bude fungovat od pátku 4.3. 7 dní v týdnu od devíti ráno do sedmi večer. Linku obsluhuje ukrajinský rodilý mluvčí, který je schopen plynně mluvit i česky, rusky a anglicky.

01. 03. 2022

Centrum informačních a poradenských služeb ČVUT (CIPS) a Středisko pro podporu studentů se specifickými potřebami ELSA v souvislosti s aktuální situací na Ukrajině nabízejí pomoc všem studentům, kteří se cítí v ohrožení.

Každý čtvrtek počínaje 3. březnem od 17 do 19 hodin bude otevřena skupina ke sdílení pro lidi všech národností vedená krizovou interventkou Mgr. Lucií Salačovou (FB odkaz: https://www.facebook.com/events/697539604948536)

Každý den od 9 do 15 hodin mohou také studenti přijít do prostor CIPS + ELSA ve Studentském domě (Bechyňova 3, Praha 6). Naleznou zde klidné místo, kde nebudou se svými problémy a myšlenkami sami. Tým CIPS a ELSA rovněž sdílí soupis kontaktů, které mohou studenti využít, pokud jim nebude dobře, a sadu tipů, jak se o sebe dobře postarat po psychické stránce.

01. 03. 2022

Informace pro všechny, kdo mají chuť pomáhat Ukrajině, ale neví kam se obrátit - Česko.Digital, které propojuje technické dobrovolníky s neziskovkami, připravuje informační webový rozcestník a marketplace na koordinovanou pomoc. Podrobnosti na https://cesko.digital/projects/stojime-za-ukrajinou.

01. 03. 2022

Ve čtvrtek 3. 3. proběhne v Kampusu Dejvice akce Studenti proti válce.

28. 02. 2022

Stanovisko AS FEL: „Akademický senát FEL ČVUT odsuzuje agresi Ruské federace proti Ukrajině a podporuje suverenitu Ukrajiny jako nezávislého státu. AS FEL cítí solidaritu s občany Ukrajiny a deklaruje záměr podpořit studenty, zaměstnance a spolupracovníky z Ukrajiny, kteří na FEL působí.“

28. 02. 2022

Silicon Hill (největší klub SU ČVUT, na kolejích Strahov) organizuje Sbírku hmotných věcí na pomoc Ukrajině, začala v neděli a bude probíhat minimálně do čtvrtka, vždy v čase 10:00-17:00. Přinést věci může kdokoli, hlavně hygienické a zdravotnické potřeby, teplé oblečení, spacáky, jídlo pro děti atd. Sběrné místo je na Kolejích Strahov (Vaníčkova 7, Praha 6), Blok 1, 2. patro, na konci chodby je kancelář SU ČVUT. Odvoz k hranicím, případně přímo na Ukrajinu je zařízený. Kontakt na koordinátora: Vladislav Šulc, pomoc@sh.cvut.cz

25. 02. 2022

Ministr školství Gazdík: Do škol válečné nepřátelství nepatří

24. 02. 2022

Podpora ukrajinským studentům

23. 02. 2022

Usnesení AS ČVUT

Za obsah odpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk