FEL ČVUT na Future Forces Forum: multirobotické platformy, systém identifikace palby i monitorování životních funkcí vojáků

Umělá inteligence ve službách zdravotnických, bezpečnostních a vojenských institucí veřejného sektoru. Tak by se dala krátce popsat prezentace Fakulty elektrotechnické ČVUT na mezinárodní výstavě Future Forces Forum. Událost, která představuje nejnovější technologie a přístupy k zajištění obrany a bezpečnosti na národní i mezinárodní úrovni, se koná od středy 19. do pátku 21. října na výstavišti v pražských Letňanech. FEL ČVUT reprezentují vědecké skupiny z katedry počítačů a katedry měření.

Systém pro identifikaci příchozí palby a virtuální laserová střelnice

Postupy umělé inteligence se uplatňují i v projektech, které rozvíjí katedra měření FEL ČVUT. V Letňanech mimo jiné představí systém pro identifikaci příchozí palby, který dokáže rozpoznat typ zbraně, ze které výstřel vyšel, i druh munice. Samoučící neuronové sítě k tomu potřebují databázi výstřelů natočených či snímaných akusticky.

„Pracujeme na vývoji stacionárních systémů, které dokáží se spolehlivostí 99 % rozlišit výstřel od jiného podobného zvuku, ale také lokalizovat polohu střelce. Podobné systémy používají například školy, úřady a jiné veřejné instituce ve Spojených státech pro případ teroristických útoků,“ říká prof. Jan Holub, vedoucí katedry měření FEL ČVUT.

Jeho katedra rovněž v Letňanech představí virtuální a laserovou střelnici a řadu dalších technologií, které reagují na potřeby současných bezpečnostních a vojenských institucí.

Systém autonomního průzkumu a multi-robotické platformy na zdolávání náročných terénů

Na stánku ČVUT se mohou návštěvníci seznámit s multirobotickými platformami pro zdolávání náročných terénů. Šestinohé kráčející roboty Lily a SCARAB II představují robotické platformy schopné autonomně prozkoumávat nepřístupné terény, včetně podzemních prostor či jeskyní bez dostupnosti signálu GPS. Sestava multirobotických systémů z FEL ČVUT se úspěšně zúčastnila loňského finále soutěže DARPA Subterranean Challenge, neoficiální „olympiády robotů“, organizované americkou vládní agenturou.

Multi-robotické platformy jsou schopné zcela autonomně, bez zásahu operátora, prozkoumat terén i za ztížených podmínek snížené viditelnosti a lokalizovat objekty zájmu. Právě autonomní systémy řízení využitelné v průzkumu patří mezi průlomové technologie, jejichž výzkumem a vývojem se laboratoř výpočetní robotiky na katedře počítačů pod vedením prof. Jana Faigla zabývá.


Senzorové sítě a monitorování životních funkcí v rámci sekce vojenské medicíny

Doc. Miroslav Bureš z katedry počítačů FEL ČVUT bude v rámci programu Medical Conference ve čtvrtek v 10.00 prezentovat na téma Senzorové sítě a monitorování životních funkcí ve vojenské medicíně.

Technologie senzorových sítí se stává dobře dostupnou – a má řadu perspektivních aplikací ve vojenské i civilní medicíně. Monitorování životních funkcí vojáků může být užitečné v případech, jako jsou péče o zraněné v boji, následná léčba zraněných vojáků nebo klinické studie. Prezentace seznamuje s konceptem lékařských senzorových sítí; dále ukazuje možné případy využití na třech nedávných experimentálních projektech ve vojenské a civilní medicíně, na kterých spolupracovala Univerzita obrany, České vysoké učení technické v Praze a další partneři.